Setkání s předsedou vlády

S vedením ČMKOS a předsedy odborových svazů jednal 3.7.2014 na úřadu vlády v Praze premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Splnil tak svůj slib daný na nedávném VI. sjezdu ČMKOS, kde odboráře ujistil svým zájmem o prohlubování sociálního dialogu se zástupci zaměstnanců.

 

Z projednávaných témat vybíráme

Platy

Odbory pokládají za minimální slibovaný růst platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta v příštím roce. Odboráři trvají na tom, aby 3,5 procenta objemu peněz na platy navíc skutečně znamenalo jejich zvýšení o 3,5 procenta.

Odboráři by rovněž přivítali rychlejší růst minimální mzdy, která má příští rok stoupnout z 8500 na 9000 korun.

 Dozorčí rady

Odboráři požadují návrat zákonného zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností, protože zaměstnanci potřebují informace o tom, jak firma hospodaří a vedení zase potřebuje zpětnou vazbu. Zaměstnanci by měli mít třetinu členů v dozorčích radách.

Agenturní zaměstnávání

Odboráři informovali o problémech, které vznikají v souvislosti s agenturním zaměstnáváním jako formou sociálního dumpingu. Praxe by neměla být taková, že agenturní zaměstnávání bude vytěsňovat standardní zaměstnanecké vztahy.

 Z tiskové konference po setkání

 S panem premiérem jsme probrali široký okruh otázek, které trápí odborové svazy, a řekli jsme mu naši představu dalšího vývoje v České republice. Ocenili jsme vysokou kvalitu tripartitních jednání a navrhli jsme, že by celostátní tripartita mohla jednat i s regionálními tripartitami, a že bychom tak společně získali lepší obraz toho, co se v regionech děje,“ řekl Josef Středula.

V souvislosti s platy zaměstnanců v rozpočtové a příspěvkové sféře upozornil předseda ČMKOS Josef Středula na výši platů například nepedagogických pracovníků, lidí v sociálních službách a v kultuře.

„Bez růstu platů a mezd nelze pomýšlet na lepší životní úroveň zaměstnanců v ČR, ani na růst ekonomiky,“ řekl. "Někdy bychom přáli některým aktuálním ministrům financí, či ministru financí v tomto případě, aby zkusili delší dobu po vyčerpání vlastních zdrojů žít za 15.000 hrubého," řekl Středula.

Podle něho se za uplynulých sedm let pravicových vlád, která zmrazila růst minimální mzdy, pokřivil trh práce.

Debata se dotkla také třeba problémů těžařské firmy OKD, zákona o zadávání veřejných zakázek, v němž by podle odborů neměla být jediným hodnotícím kritériem cena.

„Naše setkání bylo velice korektní a užitečně, i když jsme panu premiérovi vytkli i chyby. Například propagaci americké firmy Amazon a snahu o její působení v Brně. Tato firma byla v nedávné anketě vyhodnocena jako nejhorší světový zaměstnavatel, který zaměstnává zejména agenturní pracovníky, které navíc mizerně platí. Ve skladech Amazonu vládnou otrokářské poměry. O to důležitější je, abychom se co nejčastěji setkávali a navzájem si vyměňovali informace a názory.“

Po krátkém působení této koaliční vlády mohu již nyní říct, že s ní probíhá nejlepší sociální dialog za posledních 20 let. Máme historickou zkušenost, že zejména pravicové vlády sociální dialog nezajímal. Například Topolánkova i Nečasova pravicová koalice nám rovnou na tripartitách sdělila, říkejte si, co chcete, my si stejně uděláme, co budeme chtít,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Zdroj: ČTK, Sondy  Foto: Sondy, ČMKOS

Odkaz na video z TK zde.